"Çocuğum bana çok bağlı, şimdiye kadar hiç ayrılmadık, okula alışırken bu çok büyük problem yaratır mı?"

Oryantasyon programı çocuklar kadar büyükler için de gerekli ve yararlıdır. Burada esas konu çocuğun anneye bağımlılığı değil, annenin çocuğa ne kadar bağımlı olduğudur. Doğal olarak yaşamın ilk yıllarında çocukla anne arasında duygusal ve fiziksel olarak kuvvetli bir bağ oluşur. Anne ve çocuk birbirlerini bir bütün olarak algılar. “Ben” yerine “biz” diye düşünüp biz diye yaşarlar. “Yemeğimizi yiyelim”, “Şimdi top oynayalım” gibi. Böyle bir alışkanlıktan kurtulmak kolay değildir. Bu durumlarda annenin artık çocuğun büyüdüğünü, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmek zorunda olduğunu ve ne kadar çabuk hayata alıştırırsa o kadar iyi bir şey yapmış olacağına inanması gerekmektedir. Bütün bunları yaparken annenin sakin sabırlı ve olması esastır. Bu süreç içerisinde okulun içine girebilmek ve çocuğun nasıl bir ortamda olacağını görmek, aileye güven verir ve anne babayı rahatlatır.

Çocuğunuz bu süreçte;

• Kolay uyum sağlayabilir ve bu durumu okul yaşantısı süresince devam ettirebilir.
• Başlangıçta kolay uyum sağlayabilir ancak devam eden süreçte tepki verebilir.
• İlk günden itibaren uyum sağlamakta zorlanabilir ve süreç beklenenden uzun sürebilir.

Ancak çocuğumuz hangi gruba dahil olursa olsun bizler için doğal ve olağan olan bu süreç; sizler tarafından da anlayış ve sabırla karşılandığında sonuç çocuk-ebeveyn ve okul açısından sevindirici olacaktır.
 
Oryantasyon Süreci Nasıl İşler?


Bu süreçte çocuklarımızın okul yaşantılarına uyumları sağlıklı ve güvenli bir okul ortamında; duyarlı, sıcak ve deneyimli eğitimciler eşliğinde akademik yıl başlamadan bir hafta önce giderek artan sürelerle bizlerin yaşantısına dâhil olacak şekilde planlanmaktadır. Başlangıçta çocuk birebir öğretmeniyle olur ve çocuğun istekleri doğrultusunda bir oyun ortamı hazırlanır. İlk gün yetişkin çocuğa eşlik edebilir. İlerleyen günlerde yetişkin-çocuk ilişkisi yavaş yavaş sınırlandırılır ve çocuk yetişkinden ayrılığa hazırlanmış olur.
Bu döneme katılamayan veya yıl içinde okulumuza yeni katılan çocuklar için yine kendi grup öğretmenleri ve uzman pedagog/psikolog gözetiminde her gün çocuğun okulda kalma süresi uzatılarak uyumu sağlanır.

Arzu BAHÇECİOĞLU
       Kurucu